Thursday, September 19, 2019   10:41 AM EDT
Lakeland, Florida     81° F     Clear Sky
Lakeland, Florida     81° F     Clear Sky

STATE CHAMPIONSHIP VIDEOS



STATE CHAMPIONS IN THE SUNSHINE STATE


State Champions by Decade: 2010s / 2000s / 1990s / 1980s / 1970s / 1960s


8A
Mandarin beat Christopher Columbus 37-35

Camping World Stadium (Orlando, FL)


7A
Lakeland beat St. Thomas Aquinas 33-20

Camping World Stadium (Orlando, FL)


6A
Miami Northwestern beat Armwood 22-0

Camping World Stadium (Orlando, FL)


5A
Cardinal Gibbons beat North Marion 48-10

Camping World Stadium (Orlando, FL)


4A
Raines beat Cocoa 27-13

Camping World Stadium (Orlando, FL)


3A
Chaminade-Madonna beat King's Academy 38-10

Camping World Stadium (Orlando, FL)


2A
North Florida Christian beat Champagnat Catholic 28-20

Camping World Stadium (Orlando, FL)


1A
Madison County beat Baker 48-6

Camping World Stadium (Orlando, FL)

2017 STATE CHAMPIONSHIPS



8A
Dr. Phillips beat Atlantic 17-7

Camping World Stadium (Orlando, FL)


7A
Venice beat Bartram Trail 37-24

Camping World Stadium (Orlando, FL)


6A
Miami Northwestern beat Armwood 21-16

Camping World Stadium (Orlando, FL)


5A
American Heritage beat Baker County 44-15

Camping World Stadium (Orlando, FL)


4A
Raines beat Cocoa 13-10

Camping World Stadium (Orlando, FL)


3A
Chaminade-Madonna beat Oxbridge Academy of the Palm Beaches 31-28

Camping World Stadium (Orlando, FL)


2A
Champagnat Catholic beat University Christian 24-7

Camping World Stadium (Orlando, FL)


1A
Madison County beat Blountstown 35-20

Camping World Stadium (Orlando, FL)

2016 STATE CHAMPIONSHIPS



8A
Southridge beat Dr. Phillips 14-10

Camping World Stadium, FL (Orlando, FL)


7A
St. Thomas Aquinas beat Plant 45-6

Camping World Stadium (Orlando, FL)


6A
Carol City beat Lake Gibson 14-6

Camping World Stadium (Orlando, FL)


5A
American Heritage beat Ponte Vedra 35-33

Camping World Stadium (Orlando, FL)


4A
Cocoa beat The Bolles School 31-17

Camping World Stadium (Orlando, FL)


3A
Trinity Christian beat Chaminade-Madonna 24-13

Camping World Stadium (Orlando, FL)


2A
University Christian beat Champagnat Catholic 24-8

Camping World Stadium (Orlando, FL)


1A
Pahokee beat Baker 34-21

Camping World Stadium (Orlando, FL)

2015 STATE CHAMPIONSHIPS



8A
Flanagan beat Osceola 26-7

Citrus Bowl, FL (Orlando, FL)


7A
St. Thomas Aquinas beat Viera 45-10

Citrus Bowl, FL (Orlando, FL)


6A
Central beat Armwood 48-13

Citrus Bowl, FL (Orlando, FL)


5A
Bishop Moore beat Wakulla 37-34

Citrus Bowl, FL (Orlando, FL)


4A
Booker T. Washington beat Raines 43-23

Citrus Bowl, FL (Orlando, FL)


3A
Trinity Christian beat American Heritage 30-3

Citrus Bowl, FL (Orlando, FL)


2A
University Christian beat Cambridge Christian 61-16

Citrus Bowl, FL (Orlando, FL)


1A
Trenton beat Port St. Joe 56-21

Citrus Bowl, FL (Orlando, FL)

2014 STATE CHAMPIONSHIPS



8A
Apopka beat Christopher Columbus 30-23

Citrus Bowl, FL (Orlando, FL)


7A
St. Thomas Aquinas beat Osceola 31-0

Citrus Bowl, FL (Orlando, FL)


6A
Central beat Armwood 24-10

Citrus Bowl, FL (Orlando, FL)


5A
American Heritage beat Godby 38-0

Citrus Bowl (Orlando, FL)


4A
Booker T. Washington beat The Bolles School 54-35

Citrus Bowl (Orlando, FL)


3A
Trinity Christian beat American Heritage 27-7

Citrus Bowl (Orlando, FL)


2A
Victory Christian beat Indian Rocks Christian 54-16

Citrus Bowl (Orlando, FL)


1A
Port St. Joe beat Hamilton County 16-0

Citrus Bowl (Orlando, FL)

2013 STATE CHAMPIONSHIPS



8A
South Dade beat Apopka 41-28

Citrus Bowl (Orlando, FL)


7A
Dwyer beat Niceville 55-39

Citrus Bowl (Orlando, FL)


6A
Central beat Armwood 52-7

Citrus Bowl (Orlando, FL)


5A
American Heritage beat Clay County 66-8

Citrus Bowl (Orlando, FL)


4A
Booker T. Washington beat The Bolles School 40-21

Citrus Bowl (Orlando, FL)


3A
Trinity Christian beat Central Catholic 34-7

Citrus Bowl (Orlando, FL)


2A
Champagnat Catholic beat Victory Christian 14-7

Citrus Bowl (Orlando, FL)


1A
Trenton beat Blountstown 14-0

Citrus Bowl (Orlando, FL)

2012 STATE CHAMPIONSHIPS



8A
Apopka beat Cypress Bay 53-50

Citrus Bowl (Orlando, FL)


7A
St. Thomas Aquinas beat Lincoln 41-25

Citrus Bowl (Orlando, FL)


6A
Central beat Gainesville 37-14

Citrus Bowl (Orlando, FL)


5A
Godby beat Immokalee 21-20

Citrus Bowl (Orlando, FL)


4A
Booker T. Washington beat The Bolles School 35-7

Citrus Bowl (Orlando, FL)


3A
University School beat Madison County 24-17

Citrus Bowl (Orlando, FL)


2A
University Christian beat Dade Christian 28-10

Citrus Bowl (Orlando, FL)


1A
Northview beat Trenton 42-21

Citrus Bowl (Orlando, FL)

2011 STATE CHAMPIONSHIPS



8A
Plant beat Miramar 31-20

Citrus Bowl (Orlando, FL)


7A
Manatee beat First Coast 40-0

Citrus Bowl (Orlando, FL)


6A
Armwood beat Central 40-31

Citrus Bowl (Orlando, FL)


5A
Norland beat Wakulla 38-0

Citrus Bowl (Orlando, FL)


4A
The Bolles School beat Booker T. Washington 33-25

Citrus Bowl (Orlando, FL)


3A
American Heritage beat Madison County 30-3

Citrus Bowl (Orlando, FL)


2A
North Florida Christian beat Admiral Farragut 69-0

Citrus Bowl (Orlando, FL)


1A
Jefferson County beat Chipley 47-13

Citrus Bowl (Orlando, FL)

2010 STATE CHAMPIONSHIPS



6A
Central beat Dr. Phillips 42-27

Citrus Bowl (Orlando , FL)


5A
St. Thomas Aquinas beat Plant 29-7

Citrus Bowl (Orlando, FL)


4A
Lincoln beat Armwood 17-14

Citrus Bowl (Orlando, FL)


3A
Jefferson beat Norland 44-34

Citrus Bowl (Orlando, FL)


2B
Trinity Catholic beat University School 56-55

Citrus Bowl (Orlando, FL)


2A
Cocoa beat Glades Central 14-13

Citrus Bowl (Orlando, FL)


1B
Glades Day beat Warner Christian Academy 42-35

Citrus Bowl (Orlando, FL)


1A
Trinity Christian beat American Heritage 27-10

Citrus Bowl (Orlando, FL)

2009 STATE CHAMPIONSHIPS



6A
Miramar beat DeLand 42-20

Citrus Bowl (Orlando, FL)


5A
Plant beat Manatee 21-14

Citrus Bowl (Orlando, FL)


4A
Dwyer beat Niceville 42-14

Citrus Bowl (Orlando, FL)


3A
Pensacola beat Belen Jesuit Prep 28-7

Citrus Bowl (Orlando, FL)


2B
The Bolles School beat Tampa Catholic 21-7

Citrus Bowl (Orlando, FL)


2A
Cocoa beat Glades Central 27-13

Citrus Bowl (Orlando, FL)


1B
Glades Day beat Warner Christian Academy 27-20

Citrus Bowl (Orlando, FL)


1A
American Heritage beat Trinity Christian 30-20

Citrus Bowl (Orlando, FL)

2008 STATE CHAMPIONSHIPS



6A
Seminole beat Miami Northwestern 28-21

Citrus Bowl (Orlando, FL)


5A
St. Thomas Aquinas beat Lakeland 56-7

Citrus Bowl (Orlando, FL)


4A
Plant beat Lincoln 34-14

Citrus Bowl (Orlando, FL)


3A
Cocoa beat Godby 7-6

Citrus Bowl (Orlando, FL)


2B
Pahokee beat Trinity Catholic 21-17

Citrus Bowl (Orlando, FL)


2A
The Bolles School beat Gulliver Prep 49-20

Citrus Bowl (Orlando, FL)


1B
Jupiter Christian beat Warner Christian Academy 49-14

Citrus Bowl (Orlando, FL)


1A
North Florida Christian beat Fort Meade 17-7

Citrus Bowl (Orlando, FL)

2007 STATE CHAMPIONSHIPS



6A
Miami Northwestern beat Boone 41-0

Citrus Bowl (Orlando, FL)


5A
St. Thomas Aquinas beat Osceola 35-20

Citrus Bowl (Orlando, FL)


4A
Booker T. Washington beat Nease 23-15

Citrus Bowl (Orlando, FL)


3A
Naples beat St. Augustine 17-10

Citrus Bowl (Orlando, FL)


2B
Pahokee beat Newberry 53-14

Citrus Bowl (Orlando, FL)


2A
Madison County beat Tampa Catholic 28-7

Citrus Bowl (Orlando, FL)


1B
Jupiter Christian beat FAMU 27-14

Citrus Bowl (Orlando, FL)


1A
American Heritage beat North Florida Christian 31-28

Citrus Bowl (Orlando, FL)

2006 STATE CHAMPIONSHIPS



6A
Miami Northwestern beat Lake Brantley 34-14

Dolphin Stadium (Miami, FL)


5A
Lakeland beat St. Thomas Aquinas 45-42

Dolphin Stadium (Miami, FL)


4A
Plant beat Nease 25-21

Dolphin Stadium (Miami, FL)


3A
Glades Central beat Pine Forest 39-27

Dolphin Stadium (Miami, FL)


2B
Pahokee beat Trinity Catholic 25-11

Dolphin Stadium (Miami, FL)


2A
The Bolles School beat Clewiston 27-24

Dolphin Stadium (miami, FL)


1B
FAMU beat Victory Christian 14-10

Dolphin Stadium (Miami, FL)


1A
Glades Day beat North Florida Christian 42-9

Dolphin Stadium (Miami, FL)

2005 STATE CHAMPIONSHIPS



6A
Palm Beach Gardens beat Deerfield Beach 49-29

Dolphin Stadium (Miami, FL)


5A
Lakeland beat St. Thomas Aquinas 39-10

Dolphin Stadium (Miami, FL)


4A
Nease beat Armwood 44-37

Dolphin Stadium (Miami, FL)


3A
St. Augustine beat Booker 31-15

FIU Stadium (Miami, FL)


2B
Trinity Catholic beat Pahokee 37-30

FIU Stadium (Miami, FL)


2A
Chaminade-Madonna beat South Sumter 50-15

FIU Stadium (Miami, FL)


1B
Evangel Christian School beat Graceville 49-22

FIU Stadium (Miami, FL)


1A
Port St. Joe beat Fort Meade 38-21

FIU Stadium (Miami, FL)

2004 STATE CHAMPIONSHIPS



6A
Killian beat Edgewater 28-7

University of Florida (Gainesville, FL)


5A
Lakeland beat St. Thomas Aquinas 31-7

University of Florida (Gainesville, FL)


4A
Armwood beat Lake Gibson 49-7

University of Florida (Gainesville, FL)


3A
The Bolles School beat Jefferson 42-21

University of Florida (Gainesville, FL)


2B
Pahokee beat Pensacola Catholic 43-9

University of Florida (Gainesville, FL)


2A
Immokalee beat Madison County 17-15

University of Florida (Gainesville, FL)


1A
Fort Meade beat Blountstown 42-38

University of Florida (Gainesville, FL)

2003 STATE CHAMPIONSHIPS



6A
Carol City beat Edgewater 13-0

University of Florida (Gainesville, FL)


5A
Mainland beat Naples 24-13

University of Florida (Gainesville, FL)


4A
Armwood beat Lake Gibson 29-21

University of Florida (Gainesville, FL)


3A
Monsignor Edward Pace beat The Bolles School 21-17

University of Florida (Gainesville, FL)


2B
Pahokee beat Union County 21-6

University of Florida (Gainesville, FL)


2A
Chaminade-Madonna beat Madison County 27-0

University of Florida (Gainesville, FL)


1A
Trinity Christian beat Fort Meade 17-7

University of Florida (Gainesville, FL)

2002 STATE CHAMPIONSHIPS



A
Trinity Christian beat American Heritage 42-7

Florida State University (Tallahassee, FL)


6A
Norland beat Edgewater 19-14

Florida State University (Tallahassee, FL)


5A
Blanche Ely beat Wharton 22-10

Florida State University (Tallahassee, FL)


4A
Palm Bay beat Jefferson 19-10

Florida State University (Tallahassee, FL)


3A
Rockledge beat Crestview 22-0

Florida State University (Tallahassee, FL)


2A
The Bolles School beat Chaminade-Madonna 6-0

Florida State University (Tallahassee, FL)

2001 STATE CHAMPIONSHIPS



A
North Florida Christian beat Fort Meade 28-16

Florida State University (Gainesville, FL)


6A
Apopka beat Miami Northwestern 34-16

Florida State University (Tallahassee, FL)


5A
Naples beat Chamberlain 21-17

Florida State University (Tallahassee, FL)


4A
Lincoln beat St. Thomas Aquinas 28-20

Florida State University (Tallahassee, FL)


3A
Rockledge beat St. Augustine 38-6

Florida State University (Tallahassee, FL)


2A
Madison County beat Clewiston 21-14

Florida State University (Tallahassee, FL)

2000 STATE CHAMPIONSHIPS



A
North Florida Christian beat Fort Meade 20-16

University of Florida (Gainesville, FL)


6A
Palm Bay beat Dillard 10-6

University of Florida (Gainesville, FL)


5A
Venice beat Dwyer 77-14

University of Florida (Gainesville, FL)


4A
Pine Forest beat St. Thomas Aquinas 34-27

University of Florida (Gainesville, FL)


3A
Glades Central beat Astronaut 20-10

University of Florida (Gainesville, FL)


2A
Gulliver Prep beat Marianna 31-21

University of Florida (Gainesville, FL)

1999 STATE CHAMPIONSHIPS



A
North Florida Christian beat Fort Meade 23-12

University of Florida (Gainesville, FL)


6A
Lincoln beat Southridge 21-14

University of Florida (Gainesville, FL)


5A
Lakeland beat Rutherford 45-14

University of Florida (Gainesville, FL)


4A
St. Thomas Aquinas beat Escambia 38-35

University of Florida (Gainesville, FL)


3A
Glades Central beat Suwannee 20-10

University of Florida (Gainesville, FL)


2A
Frostproof beat Trinity Christian 6-0

University of Florida (Gainesville, FL)

1998 STATE CHAMPIONSHIPS



6A
Miami Northwestern beat Southeast 28-0

University of Florida (Gainesville, FL)


5A
Osceola beat Estero 28-14

University of Florida (Gainesville, FL)


4A
Glades Central beat Madison County 33-28

University of Florida (Gainesville, FL)


3A
The Bolles School beat Pahokee 29-14

University of Florida (Gainesville, FL)


2A
North Florida Christian beat American Heritage 30-13

University of Florida (Gainesville, FL)

1997 STATE CHAMPIONSHIPS



6A
Carol City beat Columbia 20-17

University of Florida (Gainesville, FL)


5A
St. Thomas Aquinas beat Rutherford 13-10

University of Florida (Gainesville, FL)


4A
Raines beat Glades Central 32-27

University of Florida (Gainesville, FL)


3A
Taylor County beat Clewiston 14-6

University of Florida (Gainesville, FL)


2A
Chiefland beat Lafayette 49-28

University of Florida (Gainesville, FL)

1996 STATE CHAMPIONSHIPS



6A
Carol City beat Hillsborough 21-7

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


5A
Lakeland beat St. Thomas Aquinas 40-6

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


4A
Bartow beat The Bolles School 14-13

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


3A
Union County beat Frostproof 67-30

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


2A
North Florida Christian beat Glades Day 34-7

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)

1995 STATE CHAMPIONSHIPS



6A
Miami Northwestern beat Sandalwood 12-7

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


5A
Fort Walton Beach beat Dixie Hollins 24-0

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


4A
The Bolles School beat Hardee 28-21

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


3A
Union County beat LaBelle 28-3

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


2A
Glades Day beat North Florida Christian 17-7

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)

1994 STATE CHAMPIONSHIPS



6A
Booker T. Washington beat Southridge 16-7

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


5A
Southeast beat Vanguard 19-17

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


4A
Santa Fe beat Lake Wales 25-6

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


3A
Union County beat Bishop Verot 21-0

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


2A
University Christian beat The Benjamin School 26-14

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)

1993 STATE CHAMPIONSHIPS



A
Graceville beat Glades Day 24-7

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


5A
Southridge beat Manatee 69-36

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


4A
Southeast beat Bay 20-17

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


3A
The Bolles School beat Lake Wales 42-21

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


2A
Baker beat Fort Meade 27-6

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)

1992 STATE CHAMPIONSHIPS



A
University Christian beat The Benjamin School 35-14

Ben Hill Griffin Stadium (Gainesville, FL)


5A
Manatee beat Dillard 44-14

Ben Hill Griffin Stadium (Gainesville, FL)


4A
St. Thomas Aquinas beat Leon 24-9

Ben Hill Griffin Stadium (Gainesville, FL)


3A
Pasco beat Jesuit 28-16

Ben Hill Griffin Stadium (Gainesville, FL)


2A
Frostproof beat Newberry 14-13

Ben Hill Griffin Stadium (Gainesville, FL)

1991 STATE CHAMPIONSHIPS



A
University Christian beat Westminster Academy 21-6

Ben Hill Griffin Stadium (Gainesville, FL)


5A
Southridge tied with Evans 22-22 . Both teams are 1991 Co-champions.

Ben Hill Griffin Stadium (Gainesville, FL)


4A
Fort Walton Beach beat St. Thomas Aquinas 39-14

Ben Hill Griffin Stadium (Gainesville, FL)


3A
Santa Fe beat Haines City 41-7

Ben Hill Griffin Stadium (Gainesville, FL)


2A
Jefferson County beat Frostproof 12-0

Ben Hill Griffin Stadium (Gainesville, FL)

1990 STATE CHAMPIONSHIPS



A
Westminster Academy beat University Christian 6-3

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


5A
Choctawhatchee beat Riverview 13-10

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


4A
Buchholz beat Dillard 24-7

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


3A
Suwannee beat Cardinal Gibbons 44-14

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


2A
The Bolles School beat Bishop Verot 17-14

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)

1989 STATE CHAMPIONSHIPS



A
University Christian beat St. Edward's 46-13

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


5A
Manatee beat Carol City 21-8

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


4A
Dillard beat Merritt Island 40-14

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


3A
Suwannee beat Key West 27-10

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


2A
Pahokee beat Port St. Joe 24-7

Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)

1988 STATE CHAMPIONSHIPS



A
Graceville beat Glades Day 21-7

Graceville HS (Graceville, FL)


5A
Pine Forest beat Riverview 50-27

Pine Forest HS (Pensacola, FL)


4A
Niceville beat Southeast 48-14

Niceville HS (Niceville, FL)


3A
Suwannee beat Hardee 44-15

Suwannee HS (Live Oak, FL)


2A
Avon Park beat Williston 14-7

Williston HS (Williston, FL)

1987 STATE CHAMPIONSHIPS



A
University Christian beat Glades Day 13-3

University Christian HS (Jacksonville, FL)


5A
Pine Forest beat Dunedin 24-0

Dunedin HS (Dunedin, FL)


4A
Godby beat Blanche Ely 31-3

Blanche Ely HS (Pompano Beach, FL)


3A
Suwannee beat Lely 35-7

Lely HS (Naples, FL)


2A
Avon Park beat Holmes County 34-0

Avon Park HS (Avon Park, FL)

1986 STATE CHAMPIONSHIPS



A
Glades Day beat Century 8-7

Century HS (Century, FL)


5A
Lakeland beat Dunedin 14-10

Dunedin HS (Dunedin, FL)


4A
Dillard beat Tarpon Springs 14-6

Tarpon Springs HS (Tarpon Springs, FL)


3A
Godby beat Clewiston 20-0

Capital Stadium (Tallahassee, FL)


2A
The Bolles School beat Palmetto 27-21

The Bolles School (Jacksonville, FL)

1985 STATE CHAMPIONSHIPS



A
Baker beat Glades Day 33-0

Glades Day School (Belle Glade, FL)


5A
Manatee beat Woodham 50-22

Manatee HS (Bradenton, FL)


4A
Escambia beat Southeast 27-7

Southeast HS (Bradenton, FL)


3A
Bartow beat Bradford 28-20

Bartow HS (Bartow, FL)


2A
Walton beat Wildwood 7-2

Wildwood HS (Wildwood, FL)

1984 STATE CHAMPIONSHIPS



A
Baker beat Glades Day 48-7

Baker HS (Baker, FL)


4A
Woodham beat Southridge 20-7

Woodham HS (Pensacola, FL)


3A
Escambia beat St. Petersburg 47-14

Escambia HS (Pensacola, FL)


2A
Port St. Joe beat Wildwood 15-12

Port St. Joe HS (Port St. Joe, FL)

1983 STATE CHAMPIONSHIPS



A
Baker beat Glades Day 20-7

Glades Day School (Belle Glade, FL)


4A
Manatee beat Southridge 27-21

Tamiami Stadium (Miami, FL)


3A
Titusville beat Palatka 28-21

Draa Field (Titusville, FL)


2A
Eustis beat Walton 21-6

Eustis HS (Eustis, FL)

1982 STATE CHAMPIONSHIPS



A
Glades Day beat Baker 9-3

Glades Day School (Belle Glade, FL)


4A
Woodham beat Christopher Columbus 23-14

Woodham HS (Pensacola, FL)


3A
Titusville beat Osceola 33-0

Draa Field (Titusville, FL)


2A
Clewiston tied with Jefferson County 13-13 . Both teams are 1982 Co-champions.

Jefferson County HS (Monticello, FL)

1981 STATE CHAMPIONSHIPS



A
Lafayette beat Frostproof 25-8

Frostproof HS (Frostproof, FL)


4A
Vero Beach beat Mosley 10-7

Citrus Bowl (Vero Beach, FL)


3A
Palatka beat Suncoast 42-2

Palatka HS (Palatka, FL)


2A
Wakulla beat Clewiston 24-0

Clewiston HS (Clewiston, FL)

1980 STATE CHAMPIONSHIPS



A
Glades Day beat Baker 7-6

Baker HS (Baker, FL)


4A
Tate beat Christopher Columbus 35-7

Escambia HS (Pensacola, FL)


3A
Gainesville beat Titusville 21-10

Draa Field (Titusville, FL)


2A
Wakulla beat Clermont 20-6

Clermont HS (Clermont, FL)

1979 STATE CHAMPIONSHIPS



A
Ernest Ward beat The Benjamin School 13-6

Booster Stadium (Ocala, FL)


4A
Merritt Island beat Pine Forest 19-14

Merritt Island HS (Merritt Island, FL)


3A
Milton beat Glades Central 35-6

Booster Stadium (Ocala, FL)


2A
Dunnellon beat Holmes County 20-6

Dunnellon HS (Dunnellon, FL)

1978 STATE CHAMPIONSHIPS



A
FAMU beat The Benjamin School 45-6

Bragg Stadium (Tallahassee, FL)


4A
Merritt Island beat Pine Forest 20-6

Pine Forest HS (Pensacola, FL)


3A
Milton beat Atlantic 9-2

Columbia HS (Lake City, FL)


2A
Dunnellon beat Wakulla 17-12

Wakulla HS (Crawfordville, FL)

1977 STATE CHAMPIONSHIPS



A
FAMU beat Trinity Prep 59-7

Lake Howell HS (Winter Park, FL)


4A
Carol City beat Choctawhatchee 10-7

Booster Stadium (Ocala, FL)


3A
Bartow beat Taylor County 7-0

Bartow HS (Bartow, FL)


2A
Blountstown beat Clermont 27-17

Clermont HS (Clermont, FL)

1976 STATE CHAMPIONSHIPS



A
FAMU beat Shorecrest Prep 38-0

Bragg Stadium (Tallahassee, FL)


4A
Godby beat Carol City 21-15

Bryant Stadium (Lakeland, FL)


3A
Bay beat Atlantic 11-10

Booster Stadium (Ocala, FL)


2A
Blountstown beat Pahokee 12-0

Blountstown HS (Blountstown, FL)

1975 STATE CHAMPIONSHIPS



A
Greensboro beat Shorecrest Prep 28-0

Shorecrest Prep (St. Petersburg, FL)


4A
Hialeah-Miami Lakes beat Leon 31-14

Winter Haven HS (Winter Haven, FL)


3A
Forest beat Atlantic 14-9

Atlantic HS (Delray Beach, FL)


2A
Palmetto beat Hamilton County 13-11

Palmetto HS (Palmetto, FL)

1974 STATE CHAMPIONSHIPS



A
Frostproof beat Branford 24-3

Branford HS (Branford, FL)


4A
Leon beat Miami Beach 20-9

Doak Campbell Stadium (Tallahassee, FL)


3A
Forest beat Chaminade-Madonna 46-6

Booster Stadium (Ocala, FL)


2A
Jefferson County beat Union County 20-7

Jefferson County HS (Monticello, FL)

1973 STATE CHAMPIONSHIPS



A
University Christian beat Westminster Christian 12-3

Hodges Field (Jacksonville, FL)


4A
Hollywood Hills beat Raines 22-9

Lockhart Stadium (Fort Lauderdale, FL)


3A
Haines City beat Atlantic 7-0

Atlantic HS (Delray Beach, FL)


2A
Blountstown beat Fort Meade 40-28

Blountstown HS (Blountstown, FL)

1972 STATE CHAMPIONSHIPS



A
Cardinal Mooney beat Wewahitchka 18-13

Wewahitchka HS (Wewahitchka, FL)


4A
Merritt Island beat Leon 40-21

Doak Campbell Stadium (Tallahassee, FL)


3A
Glades Central beat Milton 14-7

Milton HS (Milton, FL)


2A
Jefferson County beat Frostproof 20-13

Frostproof HS (Frostproof, FL)

1971 STATE CHAMPIONSHIPS



A
Hastings beat Trinity Prep 34-7

Showalter Field (Winter Park, FL)


4A
Central beat Robinson 29-13

Lawnwood Stadium (Fort Pierce, FL)


3A
Glades Central beat Haines City 13-10

Auburndale HS (Auburndale, FL)


2A
Port St. Joe beat Dixie County 25-6

Port St. Joe HS (Port St. Joe, FL)

1970 STATE CHAMPIONSHIPS



C
Hastings beat Groveland 14-0

Hastings HS (Hastings, FL)


B
Wildwood beat Port St. Joe 30-0

Leesburg HS (Leesburg, FL)


A
Bishop Moore beat Shanks 21-12

Shanks HS (Quincy, FL)


2A
Miami Edison beat Central 42-22

Miami Dade Jr. College (North) (Miami, FL)

1969 STATE CHAMPIONSHIPS



C
Pinecrest beat Liberty County 25-14

Plant City HS (Plant City, FL)


B
Carver beat Williston 39-9

Williston HS (Williston, FL)


A
Blake beat Leesburg 27-6

Tampa Stadium (Tampa, FL)


2A
Leon beat Brandon 24-14

Doak Campbell Stadium (Tallahassee, FL)

1968 STATE CHAMPIONSHIPS



C
Chapman beat Moore Haven Junior- 22-0

Moore Haven HS (Moore Haven, FL)


B
Carver beat Williston 39-9

Williston HS (Williston, FL)


A
Jesuit beat Kathleen 39-25

Tampa Stadium (Tampa, FL)


2A
Coral Gables beat Wolfson 7-6

Miami Dade Jr. College (North) (Miami, FL)

1967 STATE CHAMPIONSHIPS



B
Clay County beat Graceville 33-0

Sportsman Park (Graceville, FL)


A
Columbia beat Auburndale 27-7

Auburndale HS (Auburndale, FL)


2A
Coral Gables beat Wolfson 21-7

Gator Bowl (Jacksonville, FL)

1966 STATE CHAMPIONSHIPS



B
Jefferson County beat Avon Park 28-12

Jefferson County HS (Monticello, FL)


A
Bradford beat Plantation 20-6

Bradford HS (Starke, FL)


2A
Melbourne beat Fort Lauderdale 31-12

Fort Lauderdale HS (Ft. Lauderdale, FL)

1965 STATE CHAMPIONSHIPS



B
Holmes County beat Eustis 32-0

Eustis HS (Eustis, FL)


A
Bradford beat Hardee 39-0

Florida Field (Gainesville, FL)


2A
Miami beat Melbourne 44-12

Orange Bowl (Miami, FL)

1964 STATE CHAMPIONSHIPS



A
Wildwood beat Columbia 12-7

Florida Field (Gainesville, FL)


2A
Coral Gables beat R. E. Lee 14-7

Orange Bowl (Miami, FL)

1963 STATE CHAMPIONSHIPS



2A
Coral Gables beat Robinson 16-14

Phillips Stadium (Tampa, FL)



STATE CHAMPION SUPERLATIVES

MOST STATE TITLES
Jacksonville Bolles
MOST POINTS IN STATE FINAL
VENICE, 77-14 2000 smashing of Dwyer
Miami Southridge, 69-36
1993 smashing of Bradenton Manatee
North Florida Christian, 69-0
Blanketed Admiral Farragut

DO YOU PLAY FOOTBALL IN FLORIDA?

Create Your Player Profile Now

It's FREE. Get Started Now!
JOIN NOW
;